FUZUL 2021 FAALİYET RAPORU

2 Last page

İçindekiler

Bir Bakışta Fuzul 10 Rakamlarla Fuzul 12 2021 Yılı Gelişmeleri 14 Fuzul Hakkında 14 Misyonumuz, Vizyonumuz, Değerlerimiz ve Stratejimiz 18 Sermaye ve Ortaklık Yapısı 20 Ödüller 22 Kilometre Taşları 24 Fuzul Holding Şirketleri

Yönetimden 26 Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı

28 Yönetim Kurulu 30 Danışma Kurulu 32 Genel Müdür Mesajı 34 Üst Yönetim

2021 Yılı Faaliyetleri 36 Operasyonel Faaliyetler 36 Operasyon 38 Tahsisat Faaliyetleri 40 Çağrı Merkezi

44 Kalite ve Süreç Yönetimi

46 Pazarlama ve Satış 50 İnsan Kaynakları 54 Bilgi Teknolojileri 58 Sosyal Platform

Kurumsal Yönetim Uygulamaları 60 Komiteler 61 Faaliyet Yılının Sona Ermesinden Sonra Meydana Gelen Özel Önem Taşıyan Olaylar

Finansal Bilgiler ve Risk Yönetimine İlişkin Değerlendirmeler 62 Teftiş Başkanlığı 63 İç Denetim ve İç Kontrol Faaliyetleri 64 Risk Yönetimi Faaliyetleri

Her şey bir evle başlar... Kendine özgü değerleri, hassasiyetleri ve yaşam biçimi olan bir ülkeyiz. Bugün sokağa çıkıp “en büyük hayaliniz nedir?” diye sorduğunuzda, yanıtların büyük çoğunluğunun “ev almak” olduğunu görebilirsiniz. Biz Fuzul olarak “Ülkemizde artmayan, hatta azalan ev sahipliği oranını nasıl artırabiliriz?” sorusuna çözüm üretmek üzere yola çıktık. Türkiye’nin neresinde olursa olsun ev hayali kuran herkese ulaşmayı ve onların hayallerini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Her şey bir ev almakla ve barınma ihtiyacını karşılamakla başlıyor. 30 yıllık köklü bir geçmişe sahip ve tasarrufa dayalı faizsiz konut alma sisteminin kurucularından biri olarak, ülkemizin geleceğe huzurla bakmasını sağlamak için çalışmaya devam ediyoruz.

Dayanışma

Türkiye’nin sosyal ve ekonomik yapısı nedeniyle çok geniş bir kitleye hitap ediyoruz. Ev ve otomobil hayallerini gerçekleştirmek isteyenleri 30 yıllık deneyimimizle bir araya getirerek büyük bir dayanışma ekonomisi oluşturuyoruz.

Bugüne kadar hayalini gerçekleştirdiğimiz kişi sayısı +100.000

Geçmiş yıllarda daha tanımlı bir kitle özelinde çalışmalarımızı sürdürüyorduk. Ancak günümüzde koşullar ve artan ihtiyaçlar doğrultusunda dayanışma Samimiyet ediyor. Bizler de Fuzul olarak yılların deneyimi ve sürecin başından sonuna kadar paydaşlarımıza gösterdiğimiz samimiyetle bu sistemin ilk adresi oluyor, pazardan büyük pay almaya devam ediyoruz. ekonomisi ev alma sistemi yeni oyuncularla büyümeye devam

Son 5 yılda büyüme oranı %342

İlgi

Yaygın şube ağımızla sadece büyük şehirlerimizde değil, neredeyse Anadolu’nun her yerine Fuzul güveni sunuyoruz. Bize başvuran herkesle tek tek ilgileniyor, zihinlerde oluşabilecek tüm soru işaretlerini gideriyoruz. Gücümüzü Anadolu’dan alırken, insanların hedeflerine doğru somut ve kendinden emin adımlar atmalarını sağlıyoruz.

Şube sayısı

Çalışan sayısı 106 1.270

Gelecek

Ev ve otomobil hayallerini gerçeğe dönüştürerek Türkiye’nin kalkınmasının itici güçlerinden biri oluyoruz. Lokomotif sektörlerimizden olan inşaat, otomobil ve finans sektörünü canlı tutuyoruz. Doğrudan ve dolaylı olarak oluşturduğumuz etki ile ülkemizin en kritik markaları arasında yer almanın sorumluluğuyla hareket ediyoruz.

2021 yılında oluşturduğumuz ekonomik değer 5,9

milyar TL

Bir Bakışta Fuzul

Rakamlarla Fuzul

Fuzul, Türkiye’nin dört bir yanında bulunan 106 şubesi ve 1.270 çalışanıyla yüz binlerce insanın ev, araç ve iş yeri hayallerini gerçekleştirmesine vesile oluyor.

Girişimci, öncü, insan odaklı düşünen yapı

Şube 106

30 yıllık tecrübe Fuzul’ün girişimci, öncü ve insan odaklı bakış açısı 30 yıllık kurumsal başarısının temel bileşenleridir. Fuzul’de kurumsal sürdürülebilirlik anlayışı, tüm paydaşlar için uzun vadeli değer oluşturmak yaklaşımı etrafında şekillenmiştir. Girişimci ruhun yanı sıra sektördeki 30 yıllık bilgi ve deneyimiyle durmaksızın çalışmalarına devam eden Fuzul, müşterilerine değer katmayı hedeflemektedir.

106 şube ve 1.270 çalışan Fuzul, kurulduğu günden bu yana sürdürülebilir büyüme stratejisiyle

paydaşları için değer oluştururken ülke ve bölge ekonomisine de önemli katkılar sağlamaktadır. Fuzul, bugün Türkiye’nin dört bir yanında bulunan 106 şubesi ve 1.270 çalışanıyla yüz binlerce insanın ev, araç ve iş yeri hayallerini gerçekleştirmesine vesile olmuştur.

2021 yılında toplam 5.877.000.000 TL ev ve otomobil finansman talebi ile 38 bin kişinin tercihi Aylık ortalama 500.000 TL finansman talebi ile her ay ortalama 3.200 kişinin tercihi Toplam 1 milyar TL değerinde 6.900 adet ev ve otomobil tahsisatı

Fuzul 2021 Faaliyet Raporu

10

Fuzul Holding olarak 30 yıldır işimizi tutkuyla ve köklü aile kültürümüzün mirası olan özveriyle yapıyoruz. Başarıya giden yolda hayallerimizden güç alıyoruz. 30 yıldır aynı tutkuyla nice başarılara

Bir Bakışta Fuzul

Fuzul, pandemi koşullarına rağmen cirosunu %87 artırarak yılı yine hedeflediği büyümeyle kapattı. 2021 Yılı Gelişmeleri

Fuzul’un intibak planı, BDDK tarafından Tasarruf Finansman Yasası kapsamında onaylandı.

Ne mutlu ki sektörde de memnun eden gelişmeler yaşandı. Fuzul’un intibak planı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından Tasarruf Finansman Yasası kapsamında onaylandı. Ayrıca Fuzul 100 milyon TL sermaye şartı başta olmak üzere dijital altyapı, hizmet kalitesi ve operasyonel süreç anlamında da yasanın tüm gerekliliklerini yerine getirerek sektördeki gücünü bir kez daha ortaya koydu.

Dünya ekonomisi 2021 yılında COVID-19 salgınının açtığı yaraları sarma konusunda önemli bir yol katetti. Son dönemde aşılamanın hızlanması salgının etkisini azalttı. Bu durum tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekonomik anlamda toparlanmayı mümkün kıldı. Fuzul ise güçlü finansal altyapısı ve aralıksız sürdürdüğü yatırımlar sayesinde bu zorlu dönemde de ülke ekonomisine değer oluşturmayı sürdürdü. Pandemi koşullarına rağmen cirosunu %87 artırarak yılı yine hedeflediği büyümeyle kapattı. Fuzul, sürekli değişebilen koşullara uygun kararları alarak, riskleri en doğru şekilde yönetip fırsatlardan istifade etmeyi başardı.

Fuzul 2021 Faaliyet Raporu

12

Ciro Artışı %87

2021 yılında tüm bu olumlu gelişmelerin yanında ne yazık ki bazı üzücü durumlar da yaşandı. Sel felaketinin yaşandığı Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde Fuzul, sürecin başından itibaren ekibiyle yerini aldı. Mağduriyet yaşayanların yaralarını sarmak için süratle bölgeye intikal ederek, gündelik hayatın normale dönmesi için var gücüyle çalıştı. Antalya’da çıkan orman yangınları nedeniyle zarar gören bölgelerin tekrar ağaçlandırılması amacıyla OGEM Vakfı ile birlikte tüm çalışanları ve müşterileri adına geleceğe nefes olmak için Fuzul Ormanı’nın kurulmasını destekledi. Tüm bu çalışmalarıyla yine ülkesinin ve vatandaşının zor zamanlarında yanında olmak için daima yardıma hazır olduğunu da bir kez daha ortaya koydu.

Değişimi kucaklayan ve yenilikleri, iş süreçlerine hızlı adapte edebilen yapısıyla Fuzul, bu doğrultuda da artık çağın olmazsa olmazı hâline gelen dijitalleşmeye ağırlık veriyor. Fuzul bugün, dijital dönüşüm alanında en büyük altyapı yatırımlarının yapıldığı ve planlandığı bir dönem geçiriyor. Aynı zamanda web sitesini yenileyerek dijital dönüşüm yolculuğuna da başladı. Müşterilerine her zaman kaliteli hizmet verebilmek ve dijital uygulamalar aracılığıyla en iyi deneyimi sunmak için bu alandaki çalışmalarını da sürdürüyor. 30 yıllık tecrübesine dayanan güven ve yüksek itibar ile ülkemize değer katarken; Türkiye genelinde hizmet noktalarını genişletme çalışmalarına ise durmaksızın devam ediyor. Bugün 106 şubeye ulaşarak sürdürülebilir büyüme ivmesini koruyan Fuzul, insan kaynağını genişletmeyi de hedefliyor.

Fuzul 2021 Faaliyet Raporu

13

Bir Bakışta Fuzul

Fuzul Hakkında

Misyonumuz, Vizyonumuz, Değerlerimiz ve Stratejimiz

Misyonumuz

Tasarruf finansman prensiplerine bağlı, toplumdaki tasarruf bilincini sunduğu hizmetlerle artıran, müşteri odaklı çalışmayı ön planı çıkararak tüm paydaşlarına değer katan, sosyal sorumluluk sahibi bir kurumdur.

Vizyonumuz

Sektörümüzde hizmet kalitesi ve aktif büyüklük açısından kalıcı lider olmak.

Fuzul 2021 Faaliyet Raporu

14

Fuzul 2021 Faaliyet Raporu

15

Bir Bakışta Fuzul

Fuzul Hakkında

Misyonumuz, Vizyonumuz, Değerlerimiz ve Stratejimiz

Güvenilir Sektördeki deneyimimizden aldığımız güç ve destekle; ortaklarımız, çalışanlarımız ve müşterilerimizle güvene dayalı bir ilişki kurarız.

Profesyonel Müşterilerimize saygı, nezaket ve güler yüzle, profesyonel hizmet sunarız.

Yeniliğe Açık Sektördeki tecrübelerimize sahip çıkarak, yeniliklerin peşinden gideriz.

Değerlerimiz

Fuzul 2021 Faaliyet Raporu

16

Stratejimiz İnsanlarımızın tasarruflarını, ülke ekonomisinin öncelikli ihtiyaçlarına yönlendirmek suretiyle sürdürülebilir ve katma değerli büyümeyi destekleyecek tasarruf yöntemleri ile katkıda bulunmak, verimliliği arttırmak için sürekli değişime ve gelişime açık olmak, çalışanlarımızın bilgi ve becerilerine uygun sürekli yatırım yapmak, tasarruf finans sektöründe herkesin bütçesine uygun çözümler sunarak, en kaliteli altyapı, en hızlı ve doğru çözümleri ile sektörün lideri olmaktır.

Kaliteli Müşterilerimize kalite standartlarına uygun hizmet veririz.

Adil Kararlarımızda müşterilerin, çalışanların ve paydaşların haklarını gözetiriz.

Gelişim Çalışanlarımızın gelişimini sağlayarak birlikte büyürüz.

Takım Çalışması Fuzul’ü büyük bir aile olarak görüyoruz ve ortak amacımıza erişebilmek için gerekli sorumluluk bilincine sahibiz.

Fuzul 2021 Faaliyet Raporu

17

Bir Bakışta Fuzul Fuzul Hakkında

Sermaye ve Ortaklık Yapısı

%100

PAY TUTARI (TL) TOPLAM 100.000.000,00

HİSSEDARLAR FUZUL HOLDİNG A.Ş

PAY ADEDİ

100.000.000

TOPLAM

100.000.000

PAY TUTARI (TL)

100.000.000,00

TOPLAM

100.000.000,00

ORAN(%)

100

TOPLAM

%100

Fuzul 2021 Faaliyet Raporu

18

Fuzul 2021 Faaliyet Raporu

19

Bir Bakışta Fuzul Fuzul Hakkında

Ödüller

Fuzul, sektörde elde ettiği başarıları ödüllerle taçlandırıyor.

- 2021 – Dünya Basın Mensupları Derneği – Sosyal Projelerde Farkındalık Ödülü – Sor Ona Reklam Filmi

- 2020 – Marketing Türkiye Social Media Awards / Gayrimenkul Kategorisi Gümüş Ödül - 2021 – Muse Creative / Silver Winner Web Sitesi Tasarımı Ödülü

Sektörde Öncü

Vizyoner kimliği ve kuruluşundan bu yana izlediği organik ve inorganik büyüme stratejileri ile Fuzul, sektörde elde ettiği başarıları ödüllerle taçlandırmıştır.

Fuzul 2021 Faaliyet Raporu

20

Fuzul 2021 Faaliyet Raporu

21

Bir Bakışta Fuzul

Tasarruf Finansman şirketi yasalaştı. Fuzul markamızla bu alanda hizmetlerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Kilometre Taşları

2003 Fuzul Holding olarak; yaşanabilir alanlar oluşturmak hedefiyle çıktığı yolda, binlerce aileyi ev ve iş yeri sahibi yapmanın gururunu yaşıyoruz.

1994 Akva Sigorta Aracılık Hizmetleri faaliyete geçti.

1992 Otomotiv sektöründe faaliyet göstermeye başladı. Sektörde kısa sürede sağladığı güvenle adımlarını hızlandırdı.

2000 Fuzul Yapı ve Afiyet Medikal faaliyete geçti.

Fuzul 2021 Faaliyet Raporu

22

2020 Rubikpara hızla büyüyen Finansal Teknoloji sektöründe hizmet veren elektronik para firmasıdır.

2019 2019 yılında kurulup 2020 yılında faaliyet göstermeye başlayan Newinn, misafirlerine tamamen dijitalleştirilmiş yeni nesil konaklama deneyimi yaşatan bir proptech firmasıdır.

2014 2014 yılında faaliyete başlayan Nevita, nitelikli gayrimenkul yatırımlarını geliştiren ve yöneten Türkiye merkezli bir emlak yatırım şirketidir.

2020 yılında Fuzul Grup tüm faaliyetlerini Fuzul Holding bünyesi altında birleştirdi.

Fuzul 2021 Faaliyet Raporu

23

Bir Bakışta Fuzul

Kurulduğu ilk günden bu yana, konut ve alışveriş merkezi gibi farklı ticari alanlarda ilklere imza atan Fuzul Yapı, bugüne dek 7.000’in üzerinde konut ve ticari ünite geliştirmiştir. 30 yılı aşan güçlü kurumsal yapı, finansal güç ve bilgi birikimi Fuzul Holding Şirketleri

NEVİTA Fuzul Holding iştiraklerinden biri olan Nevita, 2014 yılında yabancıya konut satışı alanında faaliyet göstermeye başladı. Sektörde ciddi bir başarı ivmesi yakalayan Nevita, Fuzul Yapı tarafından geliştirilen projelerin yanı sıra İstanbul ve Antalya gibi yurdun birçok yerinde satılık proje ve gayrimenkullerin pazarlama ve satış operasyonlarını üstlenmektedir. NEWINN Artan yeni nesil kısa dönemli konaklama talebine cevap vermek amacıyla otel standartlarında hizmet veren apartman dairesi formatındaki “Serviced Apartments” konseptinde çözümler sunan Newinn, misafirlerine 5 yıldızlı otel konforunda konaklama deneyimi yaşatmaktadır. Misafirlerine tamamen dijitalleştirilmiş bir deneyim sunarak yeni nesil konaklama tecrübesi yaşatmayı hedefleyen Newinn, bugün İstanbul’un farklı noktalarında hizmet vermektedir.

FUZUL YAPI 1992 yılında Fuzul Otomotiv ile temelleri atılan Fuzul Holding, 2000’de Fuzul Yapı markası ile inşaat sektörüne adım atmıştır. Türkiye’nin geleceğine değer katan markalı konut projelerini hayata geçiren Fuzul Yapı, üretimde kalite ve güven anlayışının yanı sıra zamanında tamamlayıp teslim ettiği projeleriyle de kısa süre içerisinde sektöre yeni bir soluk kazandırmıştır. Kurulduğu ilk günden bu yana, konut ve alışveriş merkezi gibi farklı ticari alanlarda ilklere imza atan Fuzul Yapı, bugüne dek 7 binin üzerinde konut ve ticari ünite geliştirmiştir. 30 yılı aşan güçlü kurumsal yapısı, finansal gücü, bilgi birikimiyle Türkiye’nin ihtiyaç olan sanayi ve konut yatırımlarıyla sürdürülebilir büyüme hedeflerine emin adımlarla ilerlemektedir. İstanbul’un yükselen değeri Başakşehir, Gaziosmanpaşa, Fatih, Kağıthane; Anadolu Yakası’nda Kartal ve İstanbul’un merkezi Beşiktaş’ta imza projesine başlayan Fuzul Yapı aynı zamanda Kuzey Marmara Sanayi ve Teknoloji Vadisi oluşumunun da ortaklarından biridir.

FUZUL Fuzul Holding’in amiral gemisi olarak faaliyetini sürdüren Fuzul, 1992 yılından bu yana yüz binlerce ailenin ev hayalini gerçeğe dönüştürdü. 30 yıllık tecrübesi ile bugün sektör lideri olan Fuzul, tasarrufa dayalı konut, araç ve iş yeri edindirme hizmetlerine devam ediyor. FUZUL OTOMOTİV 1992 yılında kurulan FuzulOto, Fuzul Holding’in temel yapı taşını oluşturmaktadır. Otomotiv sektöründe faizsiz ve yenilikçi modelleriyle kısa sürede sektörde öncü konuma gelen FuzulOto, müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiği çözümlerle Fuzul ana markası altında sektöre can suyu olmaya devam etmektedir.

Fuzul 2021 Faaliyet Raporu

24

Rubikpara, Fuzul Holding tarafından elektronik para ve ödeme hizmetleri sektöründe hizmet vermektedir.

RUBİKPARA Rubikpara, Fuzul Holding tarafından elektronik para ve ödeme hizmetleri sektöründe hizmet vermektedir. Hızla büyüyen finansal teknoloji sektörüne güçlü bir soluk getiren Rubikpara, kullanıcılarına aynı bir bankada olduğu gibi hesap açma, kart alma, mobil uygulama ile çeşitli ürünleri kullanma ve para transferi gibi hizmetler sunmaktadır. OLİMPAPARK AVM Başakşehir’in tam kalbinde, bölgenin alışveriş ve eğlence ihtiyacını karşılamanın yanı sıra ilçenin modern yüzüne katkı sağlamak amacıyla Fuzul Yapı tarafından tasarlanıp 2010 senesinde bölgenin hizmetine açılmıştır. Olimpapark AVM, Türkiye’nin ilk “Bölgesel Alışveriş Merkezi” olma özelliğini taşımaktadır.

AKVA SİGORTA Fuzul Holding bünyesinde faaliyet gösteren Akva Sigorta Aracılık Hizmetleri 1995 yılından beri sigorta sektöründe tüm elementler branşlarda hizmet vermektedir. Geçmişten günümüze sigortacılık sektörüne farklı bir bakış açısı getiren Akva Sigorta, profesyonel kadrosu ile Türkiye’de lider aracı kurumlar arasında olmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

Fuzul 2021 Faaliyet Raporu

25

Yönetimden

Tam 30 yıldır birikimlerini ev sahibi olmak için değerlendirmeyi düşünen vatandaşlarımız için var gücümüzle çalışıyoruz. Gururla söyleyebiliriz ki bugüne kadar yüz binlerce kişiye ulaştık. Değişimi kucaklayan ve yenilikleri iş süreçlerine hızlı adapte edebilen bir yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı

Her ay 250

Faiz yükü altında ezilmeden insanların birikimlerinin değerlendirildiği modelimizin BDDK’nın son düzenlemesi ile daha da büyüyeceğine dair inancımız tam. Sürdürülebilir büyüme stratejimiz çerçevesinde, şekillendirdiğimiz yol haritamızın arkasında da bu motivasyonumuz bulunuyor. Çabalarımızın meyvesini bu anlamda aldığımız bir dönem geçirdik. Finansal sonuçlarımıza da yansıyan başarılarımıza baktığımızda; 2021 yılında 5.877.000.000 TL finansman talebi elde ettik. Gururla söyleyebilirim ki ülke ekonomisine her ay 250 milyon TL katkı sağladık. Her geçen gün artan bir motivasyonla sektördeki liderliğimizi perçinleyecek çalışmalara imza atmaya devam edeceğiz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da mutlu yuvaların kurulmasına yaptığımız katkıları artırarak sürdüreceğiz. Bu uzun yolda, daha alınacak çok mesafe ve atılacak çok adım var. Başarıya giden bu yolculuğumuzda bize eşlik eden, başta çalışanlarımız olmak üzere tüm paydaşlarımıza, verdikleri yardım ve destek için teşekkürlerimi sunuyorum.

Fuzul olarak, faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde yıllardır üstlendiğimiz

liderliği koruyarak, bu konuda da bir rol model olmayı hedefliyoruz. Bu rapor ile köklü bir kurumsal geleneğin eseri olan değerlerimize yönelik attığımız adımları ve çalışmalarımızla ilgili bilgileri dikkatinize sunuyoruz. Türkiye’de konut üretiminin artmaya başladığı son 20 yılda konuta ulaşma talebi de aynı hızla arttı. Ülke tarihinde görülmemiş bir şekilde yükselişe geçen inşaat sektöründe önceden ev sahibi olmak emeklilik hayaliyken son yıllarda bu hayal her yaşa yayıldı. Markalı konut sektöründe önemli bir oyuncu olan Fuzul Yapı tarafında bu arzı karşılarken, bir yandan da insanların ev sahibi olmakta yaşadığı zorlukları da tespit etme fırsatı bulduk. Sektördeki gücümüz ve elde ettiğimiz bilgi birikimiyle de alternatif finans model ihtiyacını karşılamak için Fuzul markamız ile yola çıktık. Tam 30 yıldır birikimlerini ev sahibi olmak için değerlendirmeyi düşünen vatandaşlarımız için var gücümüzle çalışıyoruz. Gururla söyleyebiliriz ki bugüne kadar yüz binlerce kişiye ulaştık.

Ülke ekonomisine katkı milyon TL

Değerli Paydaşlarımız;

Başarılı bir faaliyet yılını geride bırakırken, ilk faaliyet raporumuzu da sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu rapor, kurulduğu günden bu yana istikrarlı ve kararlı büyümeyi kısa dönemli arayışlara tercih eden, bu yaklaşımın gereği olan kurumsal değerleri de özümseyerek bir iş kültürüne dönüştüren Fuzul’un tüm faaliyetlerini belgelemesi bakımından özel bir öneme sahip bulunuyor.

Saygılarımla,

Eyüp Akbal Fuzul Tasarruf Finansman A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

Fuzul 2021 Faaliyet Raporu

26

Eyüp Akbal Fuzul Tasarruf Finansman A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

Fuzul 2021 Faaliyet Raporu

27

Yönetimden

Yönetim Kurulu

Zeki AKBAL 1969’da Konya’da dünyaya geldi. Konya Tavşancalı Anadolu Lisesi’ni bitirdi ve yükseköğretim için İsviçre’ye gitti. Basel Üniversitesi İşletme Bölümü’nde iki yıl okuduktan sonra İsviçre’de ticaret hayatına başladı. 5 yıl gastronomi sektöründe ticari faaliyette bulundu. 1992 yılında Fuzul Otomotiv’in kurulması ile İstanbul’a döndü. Halen Fuzul Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Fuzul Oto Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürüten Zeki Akbal , evli ve altı çocuk babasıdır. Akbal Almanca ve İngilizce dillerini iyi derecede bilmektedir.

Eyüp AKBAL 3 Mart 1966 tarihinde Konya’da doğdu. İstanbul Vefa Lisesi’ndeki lise eğitiminin ardından, 1989 yılında Ankara Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladı. 2003 yılında İstanbul Üniversitesi’nde İşletme İktisadı Bölümü’nden de lisans derecesini aldı. İstanbul Gelişim Üniversitesi İşletme yüksek lisans bölümünü tamamladı. İş yaşamına 1988 yılında mezun olduğu Eczacılık mesleği ile başladı. 1992 yılından beri aile şirketi olan Fuzul Holding’de farklı görevlerde bulundu. Hâlen, Fuzul Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Eyüp Akbal, 2014 yılından bu yana Fuzul Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürmektedir. Çok iyi düzeyde Arapça ve İngilizce bilen Akbal, evli ve üç çocuk babasıdır.

Mahmut AKBAL 3 Mayıs 1965 tarihinde Konya’nın Kulu İlçesine bağlı Tavşançalı beldesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Konya’da bitirdikten sonra İstanbul’a gelerek lise eğitimini tamamladı. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’ndeki lisans eğitiminin ardından, 1988 yılında İspa Turizm şirketinde yönetici olarak görev aldı. 1992 yılında Fuzul Otomotiv’i kurarak aile şirketinin temellerini attı. Sektörde edindiği bilgi birikimiyle büyüyerek kardeşleriyle birlikte Fuzul Yapı İnşaat Pazarlama A.Ş, Fuzul Holding A.Ş, Yol İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti, Fuzul & Fuzul İş Ortaklığı, Akva Sigorta, Fuzul Gayrimenkul Yatırım A.Ş şirketlerini kurdu. Bugüne kadar önemli liderlik pozisyonlarını üstlenen Mahmut Akbal, halen Fuzul Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev almaktadır. Çok iyi düzeyde Arapça ve İngilizce bilen Akbal, evli ve dört çocuk babasıdır.

Fuzul 2021 Faaliyet Raporu

28

Aydın ÖZKAN Aydın Özkan, 1975 yılında Kastamonu’da doğdu. İş hayatına 1997 yılında Fuzul ile başladı. Fuzul Yapı’da Satış Müdür Yardımcılığı görevini üstlendi. 2004 yılından itibaren Fuzul Gayrimenkul Yatırım A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldı. 2021 Haziran ayı itibarıyla Genel Müdür olarak atandı. 24 yıllık tecrübeye sahip olan Özkan, Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olup evli ve iki çocuk babasıdır.

Furkan AKBAL 1993 yılında Konya’da doğan Yunus Furkan Akbal, İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Bölümü’nden mezun olduktan sonra, bir hukuk bürosunda avukatlık stajını yaptı. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi anabilim dalında “Tasarruf Finansman Sisteminin Regülasyonu: Türkiye Örneği” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisans eğitimini tamamladı. Akbal, 2017 yılından itibaren Fuzul Holding’in iştiraki olan Fuzul Gayrimenkul Yatırım A.Ş. (Fuzul) Yönetim Kurulu Üyeliğinin yanı sıra, 2020 yılından bu yana; Nevita Gayrimenkul Yatırım Danışmalık Ltd. Şti., Newinn Turizm ve Otelcilik Ltd. Şti. ve Rubik Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürmektedir. Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli sivil toplum örgütlerinde gönüllü çalışmalar yapan Akbal, 2014 yılından bu yana Genç MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Genç MÜSİAD 13. ve 14. Olağan Genel Kurullarında Genel Başkan seçilen Akbal, 2019 yılından bu yana Genç MÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine devam etmektedir. Akbal, evli ve bir çocuk babasıdır.

Fuzul 2021 Faaliyet Raporu

29

Yönetimden

Danışma Kurulu

Murat ALTAY (Fuzul Holding Mali İşler Grup Başkanı -SMMM) Murat Altay, 1971’de Kars/Sarıkamış’ta doğmuş, ilk ve orta öğrenimini burada tamamladıktan sonra 1995 yılında Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nü bitirmiştir. İlk profesyonel iş deneyimine 1999 yılında İrfan Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.’de denetçi Yardımcısı olarak başlamış, daha sonra sırasıyla Denetçi ve Kıdemli Denetçilik yapmıştır. Denetçilik deneyiminde; sigorta şirketleri, faktöring şirketleri, holdingler ve TTK’na göre kurulmuş olan şirketlerde Tam Tasdik Denetimi, KDV Denetimi, Bağımsız Denetimlerde bulunmuş ve bu dönemde Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Belgesi almıştır. 2003-2004 yıllarında Aydınlı Grup’ta, 2004-2005 yıllarında ise Aydınlık Giyim A.Ş.’de İç Denetim ve Kontrol Müdürü olarak görev yapmıştır. Her iki grupta da iç denetim biriminin kurulması ve grup şirketleri ile tüm şubelerin denetime hazır hale getirilmesi ve denetlenmesini başarı ile yürütmüştür. 2005 yılında Kiler Holding iştiraklerinden olan Biskon Yapı A.Ş.’de Mali İşler Müdürü olarak göreve başlamış, 2008 yılında Biskon Yapı A.Ş.’nin, Gayrimenkul

Melih Kondur (Fuzul Holding İnsan Kaynakları Grup Başkanı) Aslen Elazığlı olan Melih Kondur, 1978 yılında İstanbul da doğmuştur. Evli ve bir çocuk babasıdır. Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Birimler Fakültesinden mezun olan Melih Kondur, Zorlu Holding’de Personel ve Özlük İşleri Memuru olarak iş hayatına başlamıştır. 2001-2008 yılları arasında Venüs Giyim isimli tekstil firmasında İnsan Kaynakları Uzmanlığı ve sonrasında İnsan Kaynakları Yöneticiliği görevini üstlenmiştir. 2009-2011 yılları arasında inşaat, otelcilik ve mobilya sektörlerinde faaliyet gösteren Birlik Şirketler Grubu’nda, İnsan Kaynakları Grup Yöneticiliği yapmıştır. 2011-2015 yıllarında Ukra İnşaat ve Gül İnşaat firmalarında İnsan Kaynakları Müdürlüğü yaptıktan sonra 2016 yılında Fuzul Yapı bünyesinde İnsan Kaynakları Grup Müdürlüğü görevini yürütmüş, 2020 yılı itibarıyla Fuzul Holding İnsan Kaynakları Başkanlığı görevine atanmıştır.

Yatırım Ortaklığı’na dönüştürülmesi projesini ve 2011 yılında aynı şirketin halka arzını proje yöneticisi olarak yürütmüştür. Bu dönemde Kiler Holding bünyesindeki inşaat grubunun tüm muhasebe finans süreçlerinden sorumlu olarak çalışmıştır. Daha sonra bir yıl Kahramanmaraş Kağıt A.Ş. (KMK Paper)’de Denetim Direktörlüğü görevi yapmış, denetim biriminin kurulması, şirketin yurt dışı ve yurt içi iştiraklerinin denetlenmesi süreçlerini takip etmiş, grubun ERP süreçlerinde de ortak proje yöneticisi olarak görev almıştır. 2012 yılında Kiler Holding İnşaat Grubu’nda Mali İşler Koordinatörü olarak çalışmaya başlamış inşaat grubuna bağlı tüm şirketlerin muhasebe ve finans süreçlerinden sorumlu olmuştur. Grup bünyesinde Yönetim Kurulu Üyelikleri ve Denetim Kurulu üyelikleri görevi almıştır. 2016 yılında Fuzul Grup Mali İşler Koordinatörü olarak göreve başlamıştır. Mart 2020’de Fuzul Holding’in kurulması ile birlikte, Holding Mali İşler Başkanı olarak görevine devam etmektedir. Fuzul Yapı A.Ş.’de İcra Kurulu üyeliği ve çeşitli grup şirketlerinde Yönetim Kurulu üyelikleri bulunmaktadır. İngilizce ve Arapça bilen Murat Altay, evli ve üç çocuk sahibidir.

Fuzul 2021 Faaliyet Raporu

30

Faruk Saha (Fuzul Holding Yönetim Danışmanı) 1978 yılında İstanbul/Şişli’de doğan Faruk Saha, 1995 yılında Üsküdar İmam Hatip Lisesi’nden mezun olmuştur. İş hayatına 1995 yılında Emin Otomotiv A.Ş.’de başlamıştır. Satış hayatı 1996 yılında başlayan Faruk Saha, 1998 yılında Şube Müdürlüğüne yükselerek satış kariyerindeki basamakları çıkmaya başlamıştır. 2001 yılının Kasım ayına kadar Şube Müdürlüğü görevini yürütmüştür. 2001-2003 yılları arasında İzmir Narlıdere’de vatani görevini tamamlamış ve tekrar sektördeki iş hayatına kaldığı yerden devam etmiştir. 2003 -2008 yılları arasında Şube Müdürlüğü görevini yürütmüş ve 2009-2011 yılları arasında sektörde Bölge Müdürü olarak satış basamaklarını çıkmaya devam etmiştir. Sektörde 2011 yılının Aralık ayında Operasyon Müdürü olarak atanarak kariyerine yeni bir sayfa açarak hizmet etmeye devam etmiştir. 2013-2017 yılları arasında Satış & Operasyon Müdürü olarak her iki görevini başarı ile sürdürmüş ve 2017 yılında Operasyon Direktörü olarak iş hayatına devam etmiştir. Mart 2022’de Fuzul Gayrimenkul A.Ş.’de Yönetim Danışmanı olarak görevlendirilmiştir. Evli ve iki kız çocuk babası olan Faruk Saha sektörde hizmet etmeye devam etmektedir.

Mustafa Kemal DALDAL (Fuzul Holding Marka ve Strateji Geliştirme Grup Başkanı) Aslen Aydınlı olan Daldal, 1974 yılında Sivas’ta doğmuştur. Orta okul ve lise eğitimini Bornova Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra, 1997 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme ve Uluslararası Pazarlama Bölümü’nden mezun olmuştur. Profesyonel iş hayatına 1998 yılında Pamukbank’ta başlayan Daldal, bu banka bünyesinde Satış Uzmanlığı, Satış Yöneticiliği ve Ürün Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. 2003-2008 yılları arasında Credit Europe Bank Russia’da Pazarlama Müdürlüğü, Satış ve Pazarlama Direktörlüğü ve Bireysel Bankacılık Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir. Görevde bulunduğu süre içerisinde Rusya pazarında ilk defa taksitli kredi kartları lansmanı, zincir mağazalar içinden anında kredi projesi, Metro Cash & Carry ve Auchan Süpermarketler zinciri ile mağazalar içinden anında kredi kartı projelerine liderlik etmiş ve bu projeleri başarı ile yürütmüştür. Aynı

dönem içinde kısa bir süre BNP Paribas Fortis’te Tüketici Finansman Pazarlama Müdürlüğü görevinde Dışbank-Fortis marka değişim projelerinde görev almıştır. 2008-2010 yılları arasında Bank Pozitiv Kazakistan (Bank Hapoalim) Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcılığı görevinde tüm Bireysel Bankacılık Grubu’nun sıfırdan kurulması çalışmalarına liderlik etmiş ve aynı dönemde bankanın gerek kredi kartları gerekse bireysel kredi hacimlerinde pazar payı elde etmesini sağlamış ve bunun yanı sıra DemirKazakhistan Bank-Bank Pozitiv marka dönüşüm çalışmalarını tamamlamıştır. 2010 yılından itibaren bir FİBA Holding iştiraki olan Wall Street Russia’da Genel Müdürlük görevinde bulunmuş, görevde bulunduğu süre içerisinde bu şirketin %300’ü aşan büyümesini gerçekleştirmiştir. 2018 yılı itibarıyla Eminevim’de Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörlüğü görevinde bulunan Daldal, Kasım 2021’de Marka ve Strateji Geliştirme Grup Başkanı olarak Fuzul Holding’teki görevine atanmıştır. İleri düzeyde İngilizce ve iş yetkinliği seviyesinde Rusça bilen Daldal, evli bir kız çocuk babasıdır.

Fuzul 2021 Faaliyet Raporu

31

Yönetimden

Genel Müdür Mesajı

BDDK tarafından tasarruf finansman şirketlerine yönelik atılan adımlarla birlikte Fuzul’un 30 yıldır oluşturduğu güvenin üzerine ülkemize ve vatandaşımıza katma değer sağlamayı sürdürmek en büyük hedefimiz. Ev sahibi olan yüz binlerce mutlu aile bizim en büyük kazancımız oldu.

Şirket olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından tasarruf finansman şirketlerine yönelik atılan adımlarla birlikte Fuzul’un 30 yıldır oluşturduğu güvenin üzerine ülkemize ve vatandaşımıza katma değer sağlamayı sürdürmek en büyük hedefimiz. Yola çıktığımız ilk günden beri sahiplendiğimiz, yazısız anayasa olarak kabul ettiğimiz bazı prensip ve değerlerin, artık uluslararası standartlara göre kurumsal bir yapıya kavuşturulmasını da yürekten destekliyorum. Bu kapsamda hazırlanan ilk faaliyet raporumuzun, Fuzul’un bundan sonra çok daha ilerilere gidecek çalışmaları için bir başlangıç olması temennisiyle, raporda emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Değerli Fuzul Dostları,

Fuzul olarak Türkiye’de ev hayali kuran milyonlarca insanın hayallerine ortak olmak için yola çıktık. 1992 yılından bu yana hayallerini kısa sürede ve makul şartlarla gerçekleştirenlerin aklında güzel anılar bıraktık. Ev sahibi olan yüz binlerce mutlu aile, bizim en büyük kazancımız oldu. Son yıllarda pandemi nedeniyle eve bakış açısında tüm dünyada değişiklik yaşandı. Alışkanlıklar ve beklentilerin değiştiği aynı dönemde konut fiyatlarında da yükseliş daha makul şartlarla konut sahibi olma talebini artırdı. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde en büyük iki değişken ise enflasyon ve faiz oldu. Bizler de faizsiz modelimizle bu iki büyük değişkenin üstesinden gelen bir çözüm sunuyoruz. Beklentileri biliyor, tecrübemiz ile dünyaya örnek olan bu modeli geliştirerek ilerletiyoruz.

Saygılarımla,

Aydın Özkan Genel Müdür

Fuzul 2021 Faaliyet Raporu

32

Aydın Özkan Genel Müdür

Fuzul 2021 Faaliyet Raporu

33

Yönetimden

Üst Yönetim

Gürkan Vayni İç Kontrol Başkanı Gürkan Vayni, 1980 yılında

Hakan Şen Risk Yönetim Başkanı Hakan Şen, Fuzul ailesine Kasım 2019’da katıldı. 1978 yılında İstanbul’da doğdu. Fuzul ailesine katılmadan önce 2003 yılından itibaren çeşitli büyük özel sektör bankalarında ve uluslararası bilişim firmalarında Risk Yönetimi, Proje Yönetimi, İş Süreçlerinin İyileştirilmesi ve Yönetimi, Operasyon Yönetiminde Basit ve Etkili Projeler alanlarında çalışmış ve yöneticilik yapmıştır. Şen, Fuzul Gayrimenkul Yatırım A.Ş.’de risk politikalarının oluşturulması, risklerin ölçülmesi ve yönetilmesi amacıyla yöntemlerin belirlenmesi, uygun risk limitlerinin oluşturulması ve izlenmesinden sorumludur. Ayrıca oluşturulan tüm risk politikaları ile Fuzul Gayrimenkul Yatırım A.Ş.’nin uzun vadedeki genel stratejileriyle bütünleştirilmesinden sorumludur. Şen, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fizik Bölümü mezunudur.

Mehmet Serhat Ekmekçi Teftiş Başkanı 1979 Adıyaman/Merkez doğumlu Mehmet Serhat Ekmekçi, 2002 yılında Fatih Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını İstanbul Ticaret Üniversitesi Muhasebe ve Denetim Bölümü’nde tamamladı. Kurumsal iş hayatına 2005 yılında Drogsan ilaç firmasında başladı. Sonrasında ise ulusal ve uluslararası firmalar olan Philip Morris International (2007-2010), Sanal Mağazacılık (2011-2013), Çaykur (2013-2016) ve Avansas (2016- 2018) firmalarında Kurumsal Satış Müdürü, Bölge Yöneticisi, Saha Satış Müdürü pozisyonlarında başarıyla görev aldı. Mayıs 2018‘de, Fuzul ailesine Şubeler Teftiş Yöneticisi olarak katıldı. Haziran 2021 itibarıyla Fuzul Gayrimenkul A.Ş.’de Teftiş Başkanı olarak görevlendirilmiştir. Bir erkek çocuk babası olan Ekmekçi, uluslararası kuruluşlar tarafından verilen/onaylanan ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemleri Baş Denetçisi, CICA (İç Kontrol Denetçisi), CCS (İç Kontrol Uzmanı) unvan ve sertifikalarına sahiptir. Ekmekçi, iyi derecede İngilizce ve başlangıç seviyesinde Almanca bilmektedir.

Burak Ahsen Hukuk Müşaviri Burak Ahsen, 2015 yılında

İstanbul’da doğdu. 2003 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul Arel Üniversitesi MBA, Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Muhasebe ve Denetim Yüksek Lisans çalışmasını tamamladı. Yüksek Lisans tamamlama çalışması “İç Kontrolün Hileyi Önlemeye Etkisi” dir. Mesleki hayatına 2006 yılında Aras Holding A.Ş. ‘de Denetçi Yardımcısı olarak başladı.2009-2012 yılları arasında Kiler Holding A.Ş. ‘de Denetim Uzmanı olarak görev aldı. 2012 yılında Öztiryakiler Madeni Eşya ve Tic. A.Ş.’ ye Denetim Uzmanı

İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Ülkemizin önde gelen firmalarında Hukuk Müşaviri olarak görev almıştır. Tasarruf finansman sistemi mevzuatının hazırlanması hususunda kamu kurumları ile çalışan Ahsen, Fuzul Gayrimenkul Yatırım A.Ş. de Ocak 2018’den beri Hukuk Müşaviri olarak görev yapmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır.

olarak katıldı ve 2015 yılında Denetim Sorumlusu ataması

yapılarak görevini yürüttü. Mayıs 2019’da Fuzul Gayrimenkul Yatırım A.Ş. bünyesine Kontrol Yöneticisi olarak katıldı ve Haziran 2021 itibarıyla İç Kontrol Başkanlığı’nda görevlendirildi. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) lisansına, Uluslararası IRCA onaylı ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemleri Baş Denetçi Belgesi ile Risk Yönetimi

Güvencesi Sertifikası (CRMA), İç Kontrol Denetçisi (CICA) ve

Kontrol Uzmanı (CCS) sertifikalarına sahiptir. TÜRMOB (Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği), TİDE (Türkiye İç Denetim Enstitüsü) ve İç Kontrol Derneği üyesidir. Vayni, İngilizce bilmektedir.

Fuzul 2021 Faaliyet Raporu

34

Mehmet Burçin Gökgöz Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı 1965 yılında Gaziantep’te doğan Mehmet Burçin Gökgöz, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde, 1988 yılında lisans, 1991’de ise yüksek lisans programını tamamladı. 1996 yılına kadar Boğaziçi Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak devam ettikten sonra, dört yıl boyunca çeşitli yazılım firmalarında bulunarak yazılım projelerine katıldı. 2001 yılında Almanya’da bir Telekom (GSM) şirketinde Bilgi Teknolojileri alanında danışmanlık yaptı. 2002 yılında Türkiye’ye dönerek Yıldız Holding’de görev aldı. Yazılım geliştirme, sistem ve destek yönetimi, AR-GE ve kalite yönetimi rollerinde dokuz yıl görev yaptı.2010 yılında Vakıfbank Bilgi Teknolojileri Bölümünde Kurumsal Mimari Müdürü olarak göreve başlayarak Banka’nın teknoloji dönüşümünde öncü kadroda rol aldı. AR-GE ve Dijital Dönüşüm Başkanı ve Uygulama Geliştirme Başkanı olarak görevine devam ettikten sonra 2019 yılında emekli oldu. Serbest çalıştığı bu dönemde çeşitli danışmanlık projelerinin ardından Mart 2021’de Fuzul ailesine Bilgi Teknolojileri Direktörü olarak katıldı. Haziran 2021 itibarıyla Fuzul Gayrimenkul A.Ş.‘de Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevlendirilmiştir. Evli ve iki çocuk babası olan Gökgöz, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Salih Öter Satış Genel Müdür Yardımcısı 1970 yılında Tokat/Reşadiye’de doğan Salih Öter, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. 1995 yılında Aksigorta A.Ş.’de Müfettiş Yardımcısı olarak iş hayatına başladı. Temmuz 1996’ da Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.-Merkez Şubesi’nde Yetkili olarak başlayan bankacılık kariyeri, 1998-2003 yılları arasında Proje ve Yatırımlar Müdürlüğü’nde Uzman Yrd. Uzman ve Yönetmen olarak devam etti. 2003 yılında Kurumsal ve Ticari Pazarlama Yönetmeni olarak Merter Keresteciler Şubesi’nde görev aldı. 2006 yılında Şirinevler Şube Müdürlüğü’ne atanan Öter, 2009-2012 yılları arasında Yenibosna Şube Müdürlüğü, 2012-2015 yılları arasında ise Merter Şube Müdürlüğü’nde görev aldı. 2015 yılı başında Ege Bölge Müdürlüğü’ne Bölge Müdürü olarak atandı. Dört yıl süre ile Ege Bölge Müdürü olarak görev yapan Öter, 2019 yılı başında İstanbul Dersaadet Bölge Müdürlüğü’ne tayin oldu. Ekim 2020’de, Fuzul ailesine Finans Grup Müdürü olarak katıldı. Haziran 2021 itibarıyla Fuzul Gayrimenkul A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı olarak görevlendirildi. Evli ve üç çocuk babası olan Öter, iyi derecede İngilizce, başlangıç seviyesinde Arapça bilmektedir.

Ekrem Semih Baştak Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Semih Baştak, 1969 yılında Kastamonu Tosya’da doğdu. 1990 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’nden mezun oldu. İş hayatına 1993 yılında başladı. Ülkemizin önde gelen firmalarında Mali İşler Departmanı’nda yaklaşık 28 yıllık tecrübeye sahiptir. Fuzul Gayrimenkul Yatırım A.Ş.’de Nisan 2019’dan beri Mali İşler Direktörü olarak görev yapmaktadır. SMMM unvanına haizdir. Baştak, evli ve bir çocuk babasıdır.

Fuzul 2021 Faaliyet Raporu

35

2021 Yılı Faaliyetleri

Operasyonel Faaliyetler

Fuzul, operasyonel iş süreçlerini etkin bir biçimde yürütmek için kurumsal kapasitesini ve insan kaynağı yetkinliğini artırmaya yönelik yatırımlar gerçekleştirmektedir.

Büyüyen şube sayısı ve işlem hacmi

Müşterilerimizin tasarruf finansman sistemindeki bilgileri ilgili mevzuat

çerçevesince uygun görülen sürelerde dijital ve fiziki ortamda üst seviye güvenlik önlemleri ile muhafaza edilmektedir. Şube Operasyon Uzmanı İstihdamı Şirketimizin ana ilkelerinden biri olan müşteri memnuniyetini üst düzeyde gerçekleştirmek adına müşterilerimizin hızlı ve kontrollü bir şekilde işlem sağlayabilmesi için Türkiye genelinde 21 şubemizde tecrübeli Şube Operasyon Uzmanlarımız ile hizmet vermekteyiz. Şube Operasyon Uzmanlarımızın bulunduğu şubelerdeki tüm işlemler, daha hızlı ve sorunsuz ilerlemektedir. Uzmanlarımız, şube ile Genel Müdürlük arasındaki aylık raporlamalarını bir üst yöneticilerine raporladığından şubelerde gerçekleşebilecek riskler elimine edilerek gerekli aksiyonlar daha hızlı alınmaktadır. 2021 yılı itibarıyla şubelerimizdeki kayıtlı müşteri işlemleri bu uzmanlar tarafından yapılarak diğer şube çalışanlarının işlem yükünü azaltılmış ve müşteri memnuniyeti arttırılmıştır. Covid 19 Salgını Kapsamında Alınan Tedbirler Dünyayı salgın nedeniyle ortaya çıkabilecek olumsuzlukların ve çalışan sağlığı göz önüne alınarak kapsamlı ve detaylı alt yapı planlaması yapılarak çalışanlarımızın bir bölümünün uzaktan çalışması sağlanmıştır. Salgının seyrinde normalleşme sürecine girildiğinde ise; iş sürekliliği ön planda tutularak dönüşümlü olarak esnek çalışma planı uygulanmıştır. Bu süreçte acil ve beklenmedik durum sırasında çalışanlarımızın uzaktan bağlantı kurularak evden çalışabilmesi için alt yapımız uygun hale getirilmiştir.

Şube Sayısı 106

Çekilişli ürünlerimiz için her ay düzenlenen, noter huzurundaki çekilişlerimizin organizasyonu ve sonrasındaki müşterilerimizin bilgilendirme süreçleri Operasyon Birimi’nin sorumluluğundadır. Çekilişlerimiz müşteri memnuniyetini artırmak adına teknolojik ürünlerle yapılmaktadır. Operasyon Birimimizde, kendi alanlarında uzmanlaşan kadromuzla Operasyon Koordinatörü, Operasyon Şefi, Operasyon Saha Şefi, Kayıt, Ürün Değişiklik, Taksit Dondurma, Sözleşme Takip, Arşiv, Risk Takip, Operasyon Şube Uzmanları olarak toplam 52 çalışanımız görev almaktadır. Tüm operasyon çalışanlarının birim içi eğitimlerle bilgileri güncel tutulmaktadır. Müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda çekilişlerimiz Konut ve Taşıt olarak iki gün ayrı ayrı olmak üzere her ayın ikinci haftasında yapılmaktadır. Çekilişler düzenlendikleri gün FuzulTv ve çeşitli sosyal medya platformları aracılığıyla canlı olarak yayınlanmaktadır. Böylelikle müşterilerimiz çekiliş sonuçlarını hızlı ve düzenli olarak öğrenebilmektedirler.

Operasyon Operasyon Birimimiz Türkiye genelindeki 106 şubemizden ürünlerimizi satın alan müşterilerimizin satış sonrası hizmetlerini yürütmektedir. Ürünlerimizi satın alarak yeni kayıt oluşturan ya da üye müşterilerimizden gelen ürün değişiklik talepleri, taksit dondurma gibi müşteri işlemlerini BDDK, MASAK ve şirket içi sair kurallar ve prosedürlere göre uygunluğunu kontrol etmektedir. Şubelerimizde yapılan müşterilere ait işlemleri muhasebeleştirerek, müşterilere ait bilgileri arşivlemekten sorumlu ana süreçlerimizdendir. Şube sayısı ve işlem hacmi itibarıyla sürekli büyüyen Fuzul’un operasyonel iş süreçlerini etkin bir biçimde yürütmek için kurumsal kapasitesini ve insan kaynağı yetkinliğini artırmaya yönelik yatırımlar gerçekleştirmektedir.

Fuzul 2021 Faaliyet Raporu

36

Pandemi döneminde müşteri işlemlerinin dijital ortamda yapılabilmesi için düzenlemeler yapılmıştır.

Müşterilerin salgın sürecinde evlerinden çıkmadan operasyonel işlemlerini yapabilmesi ve yeni üyeliklere kayıt olabilmesi için gerekli altyapı iyileştirmeleri yapılmış, müşteriler işlemlerini dijital platformlar üzerinden kolaylıkla sağlayabilmişlerdir. 2021 Yılında Öne Çıkanlar • Pandemi döneminde müşteri işlemlerinin dijital ortamda yapılabilmesi için düzenlemeler yapılmıştır. • BDDK ve MASAK gibi konularda birim olarak uyum sürecimizi hızlandırmak adına yoğun bir şekilde simülasyonlarla zenginleştirilmiş hizmet içi eğitimler yapılmıştır. • Çalışanlarımızın motivasyonlarını artırmak için çeşitli etkinlikler ve ödül programları uygulanmıştır. 2022 Planlamasında Öne Çıkanlar • Kullanılan müşteri ilişkileri programında revizyonları gerçekleştirmek • Müşteriler işlemlerini dijital platformda yapabilmeleri adına sistem iyileştirmelerini hızlandırmak • Şube Operasyon Uzmanı sayısını 50’ye yükseltmek • Birim çalışanlarının kuruma aidiyetlerini güçlendirmek ve bilgi seviyelerini yükseltmek adına yapılan etkinlikleri artırmak.

Fuzul 2021 Faaliyet Raporu

37

2021 Yılı Faaliyetleri

Fuzul tahsisat birimi 2021 yılı itibarıyla intibak sürecinde BDDK tarafından belirtilen konuları titizlikle uygulamaya almıştır. Operasyonel Faaliyetler

Müşterilerle sürdürülebilir açık iletişim

Tahsisat Faaliyetleri Tahsisat birimi, tasarruf finansman sözleşmesi uyarınca, tahsisata hak kazanılmasına ilişkin koşulların yerine gelmesi şartı ile müşterinin tasarruf birikimlerinin ve sözleşme kapsamında taahhüt edilen finansman tutarının müşterinin, mirasçısının veya vekilinin konut, çatılı iş yeri veya taşıt edinmesi amacıyla satıcı konumundaki üçüncü kişilere hesaben ödenmesini sağlayan birimimizdir. Müşterinin talebi ile tahsisat ileriki bir tarihe ertelenebilir, erteleme hâlinde müşterinin sözleşmedeki hak ve yükümlülükleri saklı kalır. Çekilişli sistemlerde çekiliş grup müşterilerinin tahsisat tarihleri, grup için öngörülen toplam ay sayısı üzerinden yapılan çekilişe göre belirlenir.

Şirketlerin tahsisat ödemesi yapabilmesi için; müşteri bazlı sözleşmelerde, sözleşme tutarının %40’ı kadar tasarruf yapılması ve öngörülen sözleşme süresinin beşte ikisine ulaşılması, çekilişli sözleşmelerde, henüz çekilişte çıkmayan müşterilere yapılacak tahsisat ödemelerinde, ödeme yapılacak tarih itibarıyla grubun sözleşme tutarları toplamının %40’ı kadar bir tutarın şirketin tasarruf fon havuzu hesabında toplanması ve grubun toplam süresinin en az beşte ikisinin tamamlanmış olması zorunludur. Belirtilen beşte iki süresi, müşteri tarafından peşinat olarak yapılan tasarruf ödemesi tutarının toplam sözleşme tutarına oranı nispetinde azaltılabilir. Çekilişli sözleşmelerde müşteriler, çekiliş grubuna girdiği tarihten itibaren üç ay geçmeden ve üç tasarruf ödemesi yapmadan tahsisat ödemesi alamamaktadır.

Fuzul 2021 Faaliyet Raporu

38

Page 1 Page 2 Page 3 Page 4 Page 5 Page 6 Page 7 Page 8 Page 9 Page 10 Page 11 Page 12 Page 13 Page 14 Page 15 Page 16 Page 17 Page 18 Page 19 Page 20 Page 21 Page 22 Page 23 Page 24 Page 25 Page 26 Page 27 Page 28 Page 29 Page 30 Page 31 Page 32 Page 33 Page 34 Page 35 Page 36 Page 37 Page 38 Page 39 Page 40 Page 41 Page 42 Page 43 Page 44 Page 45 Page 46 Page 47 Page 48 Page 49 Page 50 Page 51 Page 52 Page 53 Page 54 Page 55 Page 56 Page 57 Page 58 Page 59 Page 60 Page 61 Page 62 Page 63 Page 64 Page 65 Page 66 Page 67 Page 68

www.fuzulholding.com

Made with FlippingBook. PDF to flipbook with ease

RkJPbmxpbmVTSFAK - uWgZAAAAAAA= - MTU0ODI1NTU1